fbpx

CZĘSTOCHOWA MUZEA

Muzeum Częstochowskie
Jedna z najstarszych instytucji kultury w Częstochowie. Istnieje od 1905 roku. Dokumentuje dziedzictwo dotyczące przeszłości Częstochowy oraz całej Polski. Posiada wspaniale zbiory polskiego i regionalnego malarstwa, a wśród nich obrazy Jacka Malczewskiego. Wojciecha Weissa, Jana Cybisa, Teodora Axeotowicza oraz bogaty i reprezentatywny dla polskiej sztuki zbiór grafiki. W zakresie etnografii na szczególną uwagę zasługuje kolekcja polskiej sztuki dewocyjnej, zbiory z zakresu regionalnej kultury ludowej z niepowtarzalną kolekcją rzeźby ludowej.

Muzeum gromadzi bogate zbiory historyczne (broń. monety i medale). przyrodnicze z ważną kolekcją owadów oraz archeologiczne ze specjalną i unikatową ekspozycją w Rezerwacie Archeologicznym - części cmentarza z okresu nazywanego kulturą łużycką.
 Muzeum prezentuje swoje zbiory na terenie Częstochowy w następujących obiektach:
Ratusz Miejski, Aleja Najświętszej Maryi Panny 45, tel. 034 366 80 50.
Wystawy stałe: Dzieje miasta Częstochowy. Etap pierwszy - od pradziejów do końca XVIII w
Etap II -1793 -1921; „Gabinet wybitnych Częstochowian"
oraz wystawy zmienne - sztuka współczesna.
Możliwość oglądania panoramy miasta z platformy widokowej.
www .muzeumczestochowa.pl

Rezerwat Archeologiczny - na terenie dzielnicy Raków (ul. Łukasińskiego 20) mieści się oddział Muzeum Częstochowskiego, w którym chronione jest jedyne w Polsce, pochodzące z wczesnej fazy okresu halsztackiego (750 - 550 r. p.n.e.) cmentarzysko kultury łużyckiej. Znajduje się tu 66 grobów obrządku pogrzebowego szkieletowego i ciałopalnego, w układzie rzędowym, po raz pierwszy odkrytym w Polsce. Ekspozycji stanowisk archeologicznych towarzyszy wystawa prezentująca dorobek materialny, społeczny i duchowy ludności kultury łużyckiej w Polsce, tel. 034 3231951.

Galeria Malarstwa i Rzeźby, ul. Katedralna 8, tel. 034 324 99 93 W pięknie odrestaurowanej kamienicy mieszczańskiej z pocz. XX w. prezentowane są wystawy stałe: Sztuka okresu Młodej Polski (m.in. obrazy Leona Wyczółkowskiego, Juliana Fałata, Włodzimierza Tetmajera, Wojciecha Weissa, Józefa Pankiewicza, Jacka Malczewskiego i Józefa Mehoffera); Sztuka Częstochowy XIX i 1 pol. XX wieku (m.in. dzieła Józefa Mączyńskiego i Alfonsy Kanigowskiej); Polska sztuka awangardowa i nowoczesna (m. in. obrazy Andrzeja Pronaszki. Jana Cybisa, Jonasza Sterna, Tadeusza Brzozowskiego, Kazimierza Mikulskiego, Jerzego Nowosielskiego i Tadeusza Kantora).

Pawilon Wystawowy i Pawilon Etnograficzny w Parku im. St. Staszica.
W secesyjnym pawilonie prezentowane są różne wystawy zmienne, w pawilonie zbudowanym z kamienia wapiennego - wystawy etnograficzne. Pawilony wybudowano w 1909 roku w ramach organizowania krajowej Wystawy Przemysłu i Rolnictwa. Obecny Pawilon Wystawowy zbudowany był na siedzibę Muzeum Higienicznego, a Pawilon Etnograficzny miał funkcję Pawilonu Przemyślu Ludowego, tzw. Spichlerza Polskiego.
tel. 034 360 56 33.

Zagroda Włościańska, ul. 7 Kamienic 4, tel. 034 360 56 33. Zagroda to także dawny pawilon Wystawy Przemysłowo - Rolniczej wzniesiony w latach 1908 - 1909, jako wzorcowa zagroda włościańska. Obiekt zaprojektował Zdzisław Kalinowski i Czesław Przybylski. W parterowym budynku z pięknym drewnianym gankiem, usytuowanym na skraju Parku im. Stanisława Staszica prezentowane są bogate zbiory sztuki ludowej, m.in. cenna kolekcja rzeźby.

Muzeum Górnictwa Rud Żelaza, Park im. St. Staszica,
Stała ekspozycja poświęcona historii górnictwa rud żelaza w regionie częstochowskim. Podziemna wystawa zawiera rekonstrukcję wyrobiska kopalnianego ze sprzętem górniczym z zamkniętej kopalni rudy żelaza „Szczekaczka". Można tu zobaczyć unikatowe mapy górnicze, projekty budowy kopalni, maszyny, urządzenia i narzędzia górnicze.
tel. 034 360 56 33 (tle. do Pawilonu Wystawowego), 0660 816 959.

Muzeum Pielgrzymowania, Aleja Najświętszej Maryi Panny 47
W odrestaurowanej kamienicy z 1875 r. tzw. „popówce” warto polecić stałą ekspozycję pamiątek związanych z wielowiekową tradycją pielgrzymowania do Jasnogórskiego Sanktuarium. Warto obejrzeć także wystawy zmienne poświęcone fenomenowi pielgrzymowania w Polsce i na świecie.
tel. 034 368 2164.

Dom Poezji. Muzeum Haliny Poświatowskiej. ul. Jasnogórska 23
W domu rodzinnym Haliny Poświatowskiej Muzeum Częstochowskie urządziło Dom Poezji, będący muzealną ekspozycją pamięci po tej wybitnej. współczesnej poetce, a także miejscem spotkań pisarzy, poetów i uch wszystkich osób. którym nie jest obojętna literatura i sztuka.
tel.0343681617

Godziny udostępnienia wszystkich obiektów Muzeum Częstochowskiego:
czerwiec-wrzesień
wtorek, czwartek: 11.00-17.00,śwda,piątek: 11.00-17.30
sobota, niedziela: 11.00-18M poniedziałek - nieczynne
październik-maj
wtorek, czwartek, piątek: 9.00-15.30, środa: 11.00-17.30
sobota, niedziela: 11.00 -17.00. poniedziałek -nieczynne
Cena biletów do wszystkich obiektów Muzeum Częstochowskiego:
normalny 4 zl ulgom 3zl. rodzinny 8 zl, środa - wstęp bezpłatny,
wieża widokowa:
2 zl (tylko wejście na wieżę 1.1 zl I jeśli został kupiony bilet wstępu do Muzeum).  Uwaga! Bilet jednodniowy zakupiony w Muzeum Częstochowskim upoważnia do zwiedzenia w danym dniu wszystkich jego obiektów.

Muzeum Archidiecezji Częstochowskiej, ul. Św. Barbary 41,
Zbiory Muzeum stanowią zabytki sztuki sakralnej z Częstochowy i okolic, powstałe w różnym czasie, mające wartość nie tylko artystyczną ale także historyczną i kulturową. Wśród rzeźb wyróżnić należy Matkę Bożą z Dzieciątkiem z ok. 1430 r., figury Chrystusa czy postacie świętych takie jak: św. Marcin z Mstowa z ok. 1500 r„ czy Św. Joachim pięknej snycerki z połowy XVIII w. Kompozycje malarskie to w większości obrazy przedstawiające świętych bliskich polskiej duchowości religijnej, m.in. św. Annę, św. Antoniego Padewskiego, św. Rocha i św. Sebastiana, św. Pawia Pustelnika oraz sceny z życia Chrystusa i wizerunki Matki Bożej. Ciekawą częścią zbiorów są numizmaty oraz medale wydawane z okazji różnych wydarzeń kościelnych i uroczystości religijnych, stanowiące swoistą historię Kościoła. Godziny udostępnienia obiektu zwiedzającym: wtorek-sobota: 9.00-13.00 Cena biletu: normalny 2 zł, ulgowy 1 zł. telfon: 034 3683361

Muzeum Produkcji Zapałek ul. Ogrodowa 68,
Pracująca zabytkowa linia technologiczna z lat 30. ubiegłego stulecia, w połączeniu z zabudowaniami fabrycznymi z XIX wieku, czyni Muzeum unikatem na skalę europejską. Muzeum Produkcji Zapałek działa w czynnym, powstałym w 1882 roku zakładzie, co pozwala zwiedzającym na wędrówkę w czasie oraz przeniesienie się w rzeczywistość międzywojennego przemysłu poruszanego parą. Główną atrakcją jest zwiedzanie pracującego zabytkowego parku maszynowego oraz możliwość zapoznania się z niezwykle ciekawym procesem powstawania zapałek. Działa tu też galeria ze stałą ekspozycją rzeźb z jednej zapałki. Cena biletu: grupowy - 3 zł dzieci, 6 zl dorośli; indywidualny - 5 zł dzieci, 10 zl dorośli. Godziny udostępnienia obiektu zwiedzającym: poniedziałek - piątek: 8.00 - 13.00 lub w innych godzinach po wcześniejszym uzgodnieniu telefonicznym.
tel. 034 324 2626,034 3241210 www.zapalki.pl

Muzeum Historii Kolei
ul. Pułaskiego 100/120 (Dworzec PKP Częstochowa - Stradom). Ekspozycja stała zabytkowego sprzętu i wyposażenia kolejowego przywołująca czasy Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej. Godziny udostępnienia obiektu zwiedzającym: wtorek, czwartek, sobota, 10.00 -13.00. Wstęp wolny. Możliwość wcześniejszego uzgodnienia telefonicznego pod numerem: 034 37016 50, www.tpkww.one.pl.

Muzeum Zdzisława Beksińskiego - Miejska Galeria Sztuki, 
Aleja Najświętszej Maryi Panny 64,
Częstochowskie Muzeum Zdzisława Beksińskiego jest drugim w kraju miejscem kontaktu z oryginalną twórczością tego artysty. Miejska Galeria Sztuki w Częstochowie od kilku lat dysponuje obrazami Zdzisława Beksińskiego, przekazanymi do stałej ekspozycji przez ich właścicieli -kolekcjonerów sztuki z Paryża - Annę i Piotra Dmochowskich. Kolekcję obejmującą 50 obrazów i rysunków można oglądać w specjalnie zaaranżowanej przestrzeni wystawowej. Integralną częścią wystawy są dwa stanowiska audiowizualne: Videodzienniki Videoalbum.
tel. 034 324 55 81, www.galeria.czest.pl.

Planetarium Akademii im. Jana Długosza
Akademia im. J. Długosza, Zakład Dydaktyki Fizyki i Astronomii, Aleja Armii Krajowej 13/15
W Częstochowie można oglądać nocne obrazy nieba w jednym z najnowocześniejszych w Polsce, planetariów. Projektor Digistar III potrafi wyświetlać trójwymiarowe obrazy fragmentów nieba statycznie i w ruchu. W seansach w planetarium umieszczonym na dachu Instytutu Fizyki częstochowskiej Akademii może jednocześnie uczestniczyć 40 osób, seans trwa około 1 godziny. Dla grup zorganizowanych powyżej 30 osób seanse odbywają się we wtorki, środy i czwartki o godz. 10.30 i 12.00 (konieczna jest wcześniejsza rezerwacja telefoniczna); projekcje dla osób indywidualnych odbywają się w piątki o godz. 18.00, soboty o godz. 10.30,12.00. W innych terminach po uzgodnieniu telefonicznym. Cena biletu: 12 zł normalny, 7 zł ulgowy. , tel. 034 3614918 wew. 298,299, www.planetarium.ajd.czest.pl.

Galeria OPK GAUDĘ MATER ul. Dąbrowskiego 1
Prezentuje twórców wszystkich dyscyplin artystycznych: malarstwa, grafiki,
rysunku i fotografii - poprzez ekspozycje indywidualne i zbiorowe.
Organizuje wystawy zarówno środowiska artystycznego Częstochowy.
jak również wybranych autorów z Polski i z zagranicy. Jest miejscem spotkań
ze sztuką współczesną, promocji nowych twórców i kierunków oraz punktem
ich konfrontacji z uznanymi artystami.
Galeria organizuje również Międzynarodowe Biennale Miniatury - jedyną
tego rodzaju ekspozycję prac o maksymalnych formatach 10 x 10 cm.
Również tutaj, corocznie, odbywa się „otwarta” obrona prac dyplomowych
powstałych w pracowniach malarstwa i grafiki Wydziału Artystycznego
Akademii im. Jana Długosza oraz wystawa absolwentów „Dyplom” Zespołu
Szkół Plastycznych w Częstochowie.
Czynna: poniedziałek - piątek w godz. 9.00-18.00. Wstęp wolny. tel. 034 324 36 38, www.gaudemater.pl,

ART - FOTO Galeria Regionalnego Ośrodka Kultury ul. Ogińskiego 13 a,
Eksponuje fotografię polską i zagraniczną, zdjęcia twórców znanych.
jak i rozpoczynających karierę artystyczną. Jednym z głównych celów
funkcjonowania Galerii jest promocja nurtów sztuki komputerowej
w fotografii i grafice.
Czynna: poniedziałek, środa, piątek 8.00-18.00, wtorek, czwartek 8.00 -15.00.
tel. 034 324 46 51. www.rok.czestochowa.pl

Galeria autorska Elżbiety i Lecha Ledeckich
ul. Faradaya51, Malarstwo i płaskorzeźba ceramiczna Elżbiety i Lecha Ledeckich. Zwiedzanie po wcześniejszym uzgodnieniu telefonicznym. Wstęp wolny (po uzgodnieniu telefonicznym). tel. 034 3619001,604437126, www.eldekor.pl

Muzeum Wyobraźni Tomasza Sętowskiego ul. Oławska 2,
Malarstwo Tomasza Sętowskiego.
Czynna: piątki 10.00 -18.00 po uprzednim uzgodnieniu, wstęp wolny.
tel. 034 366 66 28, www.setowski.com

Galeria Pod Kasztanem
Prezentacje prac Częstochowskiego Stowarzyszenia Plastyków im. Jerzego Dudy-Gracza. Aleja Najświętszej Maryi Panny 56 - galeria plenerowa, czynna 11.00 -18.00 w sezonie, w pogodne dni.